Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Pracownia Optyczna Maciej Śniatecki

Tarnów

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Okulary progresywne – jak używać i dopasować?

Autor: Pracownia Optyczna Maciej Śniatecki, publikacja: 2021-05-10

Co to znaczy, że okulary są progresywne? Jak działają? Co dają? Jak je dobrać? A jak nosić? Czy nadają się do pracy przy komputerze? Chcesz poznać odpowiedzi, zajrzyj do artykułu napisanego przez naszego eksperta.

Okulary do czytania książek i na komputerze

Czym są okulary progresywne?

Okulary progresywne to wyrób medyczny, który warunkuje nam odpowiednie widzenie w każdej odległości.

Błędnie mówi się, że jest to dwa w jednym. Otóż progres to soczewka wieloogniskowa, potrafiąca zastąpić nawet 30 par okularów wykonanych do widzenia na różne odległości.

Progresy to okulary uniwersalne. Zdadzą egzamin praktycznie w każdych warunkach, aczkolwiek nie dadzą nam pełnego komfortu użytkowania. Na przykład przy pracy przy komputerze będzie trzeba podnosić głowę, co dość utrudnia 8-godzinną pracę – do tego celu używa się innych okularów (tzw. biurowych) lub do odległości bliskich oraz pośrednich.

Jak używa się okularów progresywnych?

W przypadku dobrze wymierzonych okularów progresywnych użytkownik, patrząc swobodnie przed siebie, ma tzw. dal. Im niżej spojrzymy przez okulary, tym uzyskamy bliższe odległości.

Okulary jednakże wymagają pewnej kwestii przyzwyczajenia związanego z innym trybem patrzenia. Największy problem z reguły mają osoby skrajnie wysokie oraz niskie.

Co jest nam potrzebne, by mieć dobrze dopasowany progres?

  1. Najważniejsze to odpowiednie badanie wzroku wykonane przez specjalistę – polecam refrakcjonistę lub optometrystę. Dlaczego nie okulista? Jest on lekarzem, czyli specjalistą do leczenia 🙂.
  2. Następny etap to wybranie odpowiedniej oprawy – tutaj warto zdać się na specjalistów. Oprawa musi mieć odpowiedni kąt wobec soczewki (kąt pantoskopowy, średnio 8-12 stopni) naszego oka oraz musi być w odpowiedniej odległości od twarzy (vertex – około 12 mm).
  3. Różne oprawy dość często wymuszają zastosowanie innych technologicznie soczewek. Do tzw. oprawy żyłkowej nie powinno się montować soczewek indexu 1.5 CR39, ponieważ soczewka może pękać. Materiałem użytym powinien być index 1.6-1.67 lub specjalny do tego przeznaczony materiał danej firmy (tribird – w przypadku firmy Seiko).
  4. W zależności od wielkości oprawy możemy uzyskać soczewki bardziej estetyczne lub lepiej działające technicznie.
  5. Następnym krokiem jest bardzo dokładny pomiar wykonany przez specjalistę – mówimy tutaj o dokładnym dopasowaniu oprawy do klienta, po czym wymierzenie kąta pantoskopowego, vertexu, PD (rozstawu źrenic) oraz wysokości montażu względem oczu.
  6. Na samym końcu, jak już mamy okulary do odbioru, specjalista powinien upewnić się w kwestii dopasowania okularów, po czym dokładnie z klientem omówić kwestie know-how, czyli jak w tym patrzeć 🤓.

Pamiętajcie, okulary progresywne nie dają odpowiedniego komfortu podczas pracy przy komputerze – zapytajcie specjalistę o soczewki do bliży oraz odległości pośrednic.

Chcesz wiedzieć więcej, zanim zdecydujesz się sięgnąć po progres? Zapraszamy do naszej pracowni, a wszystko zostanie wyjaśnione.

Usługi - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 916 820 Wykonawców najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o okularach, oprawach i optyce